Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

STAN EPIDEMII- REALIZACJA PROGRAMU WSPIERANIA RODZINY

WSPIERANIE RODZINY  W OKRESIE PRZEŻYWAJĄCEJ TRUDNOŚCI W WYPEŁNIANIU FUNKCJI OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZYCH, W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM STANU EPIDEMII.

  W okresie występowania epidemii  w zależności od istniejących  obostrzeń  asystent rodziny i pracownicy socjalni :

  • Stosują  środki ochrony osobistej
  • Przed wejściem do rodziny uzyskują telefonicznie informację od rodziny o stanie zdrowia członków rodziny
  • Starają się w miarę możliwości spotykać się z rodzinami na świeżym powietrzu
  • Udzielają konsultacje wychowawcze telefonicznie
  •  Podają linki do wartościowych materiałów dydaktycznych z Internetu
  •  Podczas wizyt w rodzinach skupiają się na najważniejszych sprawach
  • Zwiększają  działania  zaradcze  czyli kontrolowanie sytuacji dzieci
  • Informują , jak dbać o higienę i zdrowie , jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem
  • Omawiają korzyści z przebywania w domu, zasad wychodzenia z domu obowiązującego w danym czasie, zmian w tym zakresie
  • Przekazują informacje dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych oraz wzmacniali  ich wdrażanie przez dziecko

W ustawie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, Został opracowany katalog wsparcia możliwego do uzyskania przez rodzinę informujący z jakich uprawnień i gdzie może  skorzystać rodzina .Stanowi otwartą formę celem uzupełnienia w praktycznej współpracy z rodziną.

Poniżej zamieszczamy  Informator za Życiem, Etapy   realizacji zadania określonego w art. 15 ust1 pkt 13 a ustawy z dnia 09 czerwca  2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wydany na podstawie zarządzenia Kierownika GOPS Nr 4/2020 z dnia 31 grudnia 2020 roku w sprawie wprowadzenia procedury  koordynacji asystenta rodziny przewidzianej w ramach realizacji ustawy z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży  i rodzin „Za życiem”. 

Etap I. Nawiązanie kontaktu/ tworzenie relacji asystenckiej. Czas trwania: do 1 tygodnia

1.Nawiązanie kontaktu z kobietą w ciąży/ rodziną oraz tworzenie relacji asystenckiej, tj. zapoznanie kobiety w ciąży/rodziny z rolą, zadaniami, uprawnieniami asystenta i jego zobowiązaniami wobec zatrudniającej instytucji.

2.Uzyskanie zgody rodziny na wsparcie asystenta, jeśli wniosek złożyła sama kobieta w ciąży.

3.Rozmowy i obserwacje dotyczące życia rodziny, wstępne omówienie oczekiwań kobiety w ciąży lub rodziny, dotyczące pracy z asystentem.

4.Wsparcie emocjonalne, ocena funkcjonowania emocjonalnego, w przypadku depresji, ustalenie spotkania z psychologiem lub innym specjalistą.

5.Dbanie o efektywność pracy asystenta rodziny — budowame systemu konsultacji (konsultowanie procesu wsparcia oraz indywidualnego katalogu wsparcia dla kobiety w ciąży/ rodziny z psychologiem.

Etap II. Rozpoznanie sytuacji rodziny. Towarzyszenie emocjonalne. Czas trwania: 1 tydzień

1.Zapoznanie się z oczekiwaniami i potrzebami kobiety w ciąży i/ lub rodziny, rozpoznanie zasobów własnych kobiety w ciąży i/lub rodziny.

2.Urealnianie perspektywy postrzegania sytuacji przez rodzinę.

3.Ocena przygotowania rodziny na przyjście na Świat dziecka.

4.Poznanie sposobów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej, jakie posiada kobieta i/lub rodzina.

5.Ocena funkcjonowania emocjonalnego.

6. Wypełnienie formularza Arkusz diagnozy (ocena sytuacji rodziny) według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

 

Etap III. Opracowanie indywidualnego katalogu możliwego wsparcia dla kobiet w ciąży i rodzin. Towarzyszenie emocjonalne. Czas trwania: 2 tygodnie

1.Opracowanie indywidualnego katalogu możliwego wsparcia w oparciu o Informator Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.

2.Towarzyszenie emocjonalne kobiecie i rodzinie.

Etap IV. Realizacja planu pracy. Towarzyszenie emocjonalne. Czas trwania: w miarę potrzeb kobiety/ i lub rodziny

1.Realizacja usług z indywidualnego katalogu możliwego wsparcia, w tym pomoc w skorzystaniu z usług ze skonstruowanego dla danego przypadku katalogu.

2.Koordynacja poradnictwa i występowame przez asystenta rodziny w imieniu osób, na ich żądanie, do podmiotów w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia.

3.Pedagogizacja kobiety w ciąży i rodziny w zakresie pielęgnacji i opieki nad niemowlęciem.

4. Motywowanie członków rodziny do podejmowania działań mających na celu budowanie zasobów radzenia sobie z zastaną sytuacją.

5. Towarzyszenie emocjonalne kobiecie i rodzinie, kontakty asystenta z osobą i rodziną lub kontakty tylko z rodziną odbywają się w zależności od potrzeb.

Etap V. Ocena okresowa.

Czas trwania: raz na 3 m-ce

Omówienie indywidualnego katalogu możliwego wsparcia z kobietą i/lub rodziną w celu oceny adekwatności i skuteczności udzielonego wsparcia, ewentualna aktualizacja katalogu usług. Analiza postępów w realizowanym planie pracy z rodziną/aktualizacja planu pracy.

 

Etap VI. Podjęcie decyzji o zakończeniu współpracy.

Czas trwania: zapada za zgodą i po konsultacji z kobietą w ciąży i/ lub rodziną.

 

Po zakończeniu usługi asystent rodziny prowadzi monitoring funkcjonowania rodziny. Monitoring polega przede wszystkim na utrzymywaniu kontaktów telefonicznych asystenta z rodziną, udziale rodziny w razie potrzeby w spotkaniach konsultacyjnych oraz możliwości odbycia wizyty w miejscu zamieszkania rodziny. Każde spotkanie jest odnotowane w karcie monitoringu rodziny.

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny